Kiedy zaćma wymaga leczenia operacyjnego?

Leczenie zaćmy

Kiedy zaćma zaczyna silnie upośledzać nasze widzenie, sprawia, że wykonywanie czynności dnia codziennego jest coraz trudniejsze, należy wdrożyć leczenie operacyjne. Błędem jest stwierdzenie, że zaćma musi „dojrzeć”. Operacja powinna być wykonana możliwie wcześnie.

Operacyjne leczenie zaćmy

Decyzja o zabiegu zawsze jest jednak efektem indywidualnej oceny procesu widzenia pacjenta. Warto, aby pacjent odpowiedział sobie na takie pytanie: czy jakość widzenia pozwala mi czytać, oglądać telewizję, prowadzić samochód i pracować zawodowo. Jeśli nie, warto zastanowić się nad operacją. Operacja W czasie zabiegu usuwana jest zmętniała soczewka, a na jej miejsce wszczepiana jest sztuczna. W zdecydowanej większości wypadków stosowana jest metoda fakoemulsyfikacji. Stosuje się w jej trakcie miękki soczewki zwijalne. W obwodowej części rogówki wykonywane jest niewielkie nacięcie, przez które następnie wprowadzana jest końcówka fakoemulsyfikatora. Urządzenie to emituje ultradźwięki i tym samym rozbija jądro soczewki, które jest bardzo twarde.

Stosowanie miękkich soczewek wykonanych z silikonu bądź akrylu umożliwia na maksymalne wykorzystanie zalet takiego zabiegu. Soczewki w momencie wprowadzania do gałki ocznej są zrolowane, kiedy umieszczone zostaną na właściwej pozycji, same się rozprostowują, przyjmując odpowiednie wymiary. Emulsyfikacja płynowa to jeszcze doskonalsza odmiana tego zabiegu, w której zamiast ultradźwięków stosowany jest strumień podgrzanego płynu. Zapewnia to pacjentowi jeszcze większe bezpieczeństwo.

Przed rozpoczęciem leczenia 

Zanim leczenie chirurgiczne się rozpocznie, lekarz oblicza moc sztucznej soczewki. Dzięki temu można dobrać ją tak, aby pacjent miał zapewnione dobre widzenia zarówno z daleka, jak i bliska bez konieczności noszenia okularów. Pozwala to także na skorygowanie wady wzroku, która obecna była jeszcze przed operacją. Trzeba jednak pamiętać, że konieczne będzie stosowanie okularów do czytania. Obecnie jednak coraz częściej stosowane są soczewki wewnątrzgałkowe, które dają także bardzo dobre efekty w przypadku czytania. Gama soczewek zwijalnych jest naprawdę ogromna. Dostępne są dzisiaj soczewki z filtrem światła niebieskiego oraz takie, które mają asferyczną powierzchnię tylną. Te pierwsze zmniejszają ryzyko powstania zmian zwyrodnieniowych na plamce żółtej, drugie poprawiają z kolei kontrast widzenia. Chirurgiczne leczenie zaćmy to metoda, która daje naprawdę bardzo dobre efekty. Jednocześnie ryzyko powikłań jest tutaj niewielkie i zdarzają się one bardzo rzadko. Cały zabieg nie trwa na ogół dłużej niż pół godziny. Na ogół przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym – do oka podawane są specjalne krople. Zabieg może być przeprowadzony w trybie ambulatoryjnym – do domu można wyjść już po kilku godzinach. Rana goi się szybko, a pacjent błyskawicznie wraca do normalnego funkcjonowania. Dzień po zabiegu niezbędna jest wizyta kontrolna. Przez około miesiąc stosować trzeba krople do oczu.

 

Zobacz także

Poradnia psychologiczno-pedagogiczna szansą dla dziecka

​Zdarza się, że dziecko w wieku wczesnoszkolnym ma problemy z nauką. Wówczas może być potrzebna odpowiednia...

Czytaj dalej

Poradnie psychologiczno-pedagogiczne z myślą o dzieciach

​Poradnie psychologiczno-pedagogiczne zostały stworzone przede wszystkim z myślą o dzieciach, które borykają...

Czytaj dalej